O medgeneracijskem prenosu travme
Pomemben zapis na temo medgeneracijskega prenosa travme so v sodelovanju z dr. Metko Kuhar objavili na portalu 24ur.
"Epigenetika odpira pomembno spoznanje – da bolečina preteklih generacij lahko živi v telesu in duševnosti potomcev, ne kot usoda, ampak kot klic k ozaveščanju, k zdravljenju in k preobrazbi. Kar se je v genskem izrazu nekoč "zapisalo", se – ob sočutju, podpori in zavestnem delu na sebi – lahko tudi "prepiše".
.
... ključno sporočilo sodobne znanosti o travmi: travma ni obsodba, je povabilo k ozaveščanju in celjenju.
.
Terapija, še posebej somatska, pomaga telesu spregovoriti. "Ker telo ve, tudi ko mi ne vemo. Dih, tonus mišic, pozicija ramen, trepet v glasu – vse to so vhodi v zgodbo, ki je morda nismo nikoli slišali."
Tak krog po njenih besedah lahko presekamo. "Najprej s tem, da se zavedamo, da obstaja. Da ni z nami nič narobe, če nosimo bremena, ki niso nastala v našem življenju. Da ne iščemo krivde, ampak zgodbo. Pomaga tudi, če si dovolimo občutiti, kar dolgo ni bilo dovoljeno občutiti – žalost, jezo, strah, hrepenenje ipd. In potem počasi spreminjamo odnos do sebe. Postavimo meje. Poiščemo stik s telesom. Poiščemo varne odnose. Zaznamo, kdaj ponavljamo nekaj starega – in se odločimo za nekaj novega."
"
Cel zapis
https://www.24ur.com/novice/slovenija/ko-nosimo-nekaj-kar-ni-nase.html
Art: artist unknown
